Ako sa máme v Átrium...
Od začiatku októbra sme otvorili Átrium Dobrého pastiera v našej farnosti. Pozývame vás nazrieť na jedno spoločné stretnutie.
Po srdečnom privítaní sa stíšime pri otázke: Kam ideme spolu vojsť? Do átria. A koho je to átrium? Dobrého pastiera. Na čo ideme do átria? Aby sme počuli Boží hlas... Hlas Dobrého pastiera. Už ste niekedy počuli Boží hlas? Tak nech sa páči, vstúpte...!
Sadneme si na koberec a popozeráme , čo tentokrát v átriu nové pribudlo. (Materiály a pomôcky pribúdajú postupne, okrem toho, átrium je novučičký priestor, kde ešte pribúdajú veci). Potom sa spolu stíšime. Utíšim ústa, ruky, nohy, aby sme aj špendlíček počuli. Potom sa teším na samostatnú prácu.
Kútik praktický život ponúka niekoľko možností na koncentráciu i nácvik zručností, triedenie, prelievanie, koordináciu oko-ruka, navliekanie... Alebo si pripravím liturgické predmety a knihy na oltár. Pravdaže, zasvietim sviečky (deti majú obrovskú radosť, mnohým sa prvýkrát dostávajú do rúk zápalky). Zvládnem to sám! Pripravím ampulky a kalich i sa krátko pomodlí. Z iného kútika už bečia ovečky, ktoré po jednom vyvádza z ovčinca ich dobrý pastier. Niekde sa kreslí, strihá, lepí. Všetko, čo si rozložím, hneď po sebe upracem. Pracujem samostatne a snažím sa byť čo najviac tíško. Ak treba hovorím šeptom alebo pološeptom.
Vtom zazvoní zvon. Ohlasuje, že dokončím činnosť , upracem si a sadnem si na koberec za čiaru. Niečo sa chystá. Opäť niečo nové – katechézy, materiál na prácu. Na koberčeku pani katechétky sa rozprestierajú krásne farebné ornáty, na vešiaku alba... Spoznávame liturgické farby a odevy. Už som ich videla, ale nerozumela som, kedy a prečo sa používajú a rôzne menia. Teraz to už viem... A po katechéze hor sa opäť do práce. Toľko tu toho čaká. Nové kartičky na kopírovanie, koláže .. a všetky tie ornáty treba vyskúšať.
Každý je tíško, občas ktosi potrebuje lepidlo, či pomoc pri sviečke. Niekto prelial víno do ampulky, nevadí, utrie si. Hups, tu sa rozsypala šošovička s hráškom, pozametá si. Sústredím sa na prácu. A ukladám si radosť, pokoj, ticho, sústredenosť...
A jéj, zase ten zvon. Čo to? Deti nechcú končiť? Ešte si päťkrát zapálim sviečku, ešte lepím, knižku dorobím doma... a teším sa nabudúce, keď si spravím to či ono.
Átrium si upraceme a pripravíme sa do modlitebného kútika na modlitbu. Poďakujem svojimi slovami alebo len tak tíško. Vďaka, Ježiš, že si môj priateľ. Zaspievame si pieseň o svetle, pretože Ježiš je naším svetlom.
Musím sa priznať, priatelia, že som stále viac uchvátená dobrom a pokojom, ktoré je v katechézach dobrého pastiera. Každý materiál, s ktorý je poskytnutý deťom je tak podnetný... Hoci máme s prípravou plné ruky práce, nemenila by som. Obdivujem detský svet, ktorý je iný ako svet dospelého. Sú bezprostredné a veľmi vnímavé na detaily, nasávajú atmosféru. Skutočne sa snažia počuť Boží hlas. A ja viem, že Duch Svätý tu vanie a pôsobí. Vytvára sa vzťah. Vzťah, ktorý bude základom ich viery. Nie je to úžasné?
Ak by bol záujem prihlásiť ešte deti do átria, prosím kontaktujte ma: Jana Loduhová 0944 208 652


Vytvoril: Jana Loduhová
Vytvorené dňa: 27.10.2017
Upravené dňa: 29.10.2017
Fotografie k článku